Čo je ploštica posteľná

 

Ploštice sú často zamienané s iným hmyzom ako sú napr. blchy alebo šváby. Prinášame vám pár tipov ako zaručene rozpoznáte, že sa vo vašom príbytku nachádzajú práve ploštice.

 

Charakteristika ploštice

Ploštica posteľná (cimex lectularius) je parazitujúci malý, bezkrídly hmyz s plochým telom, ktorý sa živí satím krvi teplokrvných stavovcov. Satie krvi uprednostňuje predovšetkým na ľuďoch a svojich hostiteľov napáda hlavne v noci. Je červeno – hnedkastej farby.  Jej veľkosť je 4 – 5 mm.

Ploštice si často ľudia mýlia s blchami ľudskými alebo švábom obyčajným, pričom ploštice neskáču ani nelietajú, pohybujú sa veľmi rýchlo po podlahách či stenách. Žijú cca 2,5 až 3 metre od miesta, kde spí hostiteľ. Dospelé jedince sa dožívajú cca 12 mesiacov, pričom ak sa nachádzajú v prostredí, kde je teplota cca od 20°C do 28 °C, môžu sa dožiť aj dlhšie. Ploštica ma nedokonalú premenu, od vajíčka až po dospelého jedinca sa zvlečie 5 krát. Vajíčko má len 1mm, jeho podoba je zrnku soli.

Ploštice nepriťahuje nečistota, ale teplo svojho hostiteľa a oxid uhličitý.

 
 
 
 

Vývoj ploštici posteľnej

  • 1 vajíčko
  • 5 nymfálnych štádií
  • 1 dospelá ploštica ( samček alebo samička)
    Samčekovia ploštíc koplujú so samičkami traumaticky – špeciálnym orgánom prepichujú ich telo (najčastejšie so spodnej časti zadočku) a ukladajú do nich spermie
  • doma sania krvi : 5 – 20 minút
  • doba medzi dvoma saniami krvi : 3 -15 dní
  • dĺžka života dospelých ploštíc : 6 – 24 mesiacov
  • doba kladenia vajíčok po párení : 3 – 10 dní, množstvo 5 – 10 denne
  • doba liahnutia : 7 až 15 dní
  • doba prechodu medzi dvoma vývojovými štádiami : 3 – 7 dní
  • celkové množstvo produkcie jednej samičky : 200 – 500 vajíčok

Život ploštice posteľnej

Teplota prostredia Inkubácia vajíčok (dní) trvanie cyklu (od vajička k vajíčku) Odolnosť dospelých ploštíc k hladovaniu(dní)
28 5-6 34 neurčené
23 9 62 70-136
18 20 125 143-260
13 49 neukončený 340-560
7 neliahnu sa neukončený 220-465
 
 
 
 
 

Ako rýchlo sa množia plostice

Graf zobrazuje neobmedzené rozmnožovanie ploštice posteľnej po dobu pol roka v prípade ideálnych podmienok a bez akéhokoľvek zásahu človeka. Jedna dospelá samička ploštice môže zniesť približne 1-5 vajíčok denne. Táto štúdia predpokladala, že to bude 1 vajíčko denne. Z vajíčok sa po pár dňoch liahnu malé nymfy, ktoré dospievajú po 30 dňoch. To znamená, že po 30 dňoch už novo-vyliahnuté ploštice môžu tiež začať klásť vajíčka. Ďalším predpokladom bolo, že pri každom vyliahnutí budú 4 samce a 3 samičky. A takto by potom mohlo vyzerať zamorenie (infestácia) plošticami po pol roku, presne 13328 ploštíc.

 

 

 

 

 

 

Ploštice štípance

Či už bývate v dome, byte alebo prevádzkujete ubytovacie zariadenie, je dôležité uvedomiť si, že ploštica posteľná je veľmi odolný hmyz, ktorý bez kŕmenia vydrží prežiť až niekoľko mesiacovSchopnosť ploštice prežiť bez príjmu potravy závisí aj od teploty daného priestoru.

 

Správanie ploštice

Ploštice posteľné sajú krv z vášho tela najmä z paží, nôh,chrbtice, tvári, rúk. Krv cicajú všetky vývojové štádia ploštíc. Býva zvykom že najčastejšie pijú krv cca 1 – 2 hod pred rozvidnením. Ploštice môžu sať krv i u ľudí spiacich i cez deň. Pri dlhom hladovaní a vysokom výskytu sa doba satia a predispozičné miesta môžu zásadne zmeniť. Dospelé ploštice sajú krv cca 10 až 15 minút, najmladšie zhruba 3 minúty. Typické sú 3 bodnutia v nepravidelnej línii, ktoré bývajú žartovne pomenované v literatúre ako „raňajky, obed, večera“. Po nakŕmení sa ploštice vrátia do svojich úkrytov, kde trávia potravu, následne začnú znova hľadať poživeň.

Ploštice majú veľmi vyvinuté ústne ústrojenstvo, prebodávajú kožu a do ranky vpúšťajú antikoagulanty a ďalšie látky ako hydraluronidázy, proteázy a kinázy. Krv sajú z vlásočníc, ale možu sať krv aj z poškodených tkanív. Samotné bodnutie človek nepociťuje, nepríjemné sú svrbiace kožné reakcie. Tieto reakcie sú nešpecifické a prakticky sa nedajú odlíšiť od bodnutia iného hmyzu. Avšak reakcie ľudí sú individuálne, pričom sa môže stať, že nebudete mať žiadne príznaky po uštipnutí. U väčšiny ľudí  sa uštipnutie prejaví vznikom červených a neskôr aj svrbiacich kožných vyrážok s priemerom  1 – 2 cm na spomínaných častiach tela. Uštipnutie pripomína napríklad štípanec od komára. V prípade, že človek je citlivejší alebo má oslabenú imunitu, môžu spôsobiť aj zdravotné problémy ako je horúčka či opuchy.

Či už bývate v dome, byte alebo prevádzkujete ubytovacie zariadenie, je dôležité uvedomiť si, že ploštica posteľná je veľmi odolný hmyz, ktorý bez kŕmenia vydrží prežiť až niekoľko mesiacovSchopnosť ploštice prežiť bez príjmu potravy závisí aj od teploty daného priestoru.